Čo je austenitická nehrdzavejúca oceľ 317LMN s vysokým obsahom molybdénu?
Zanechajte správu
Ak hľadáte nehrdzavejúcu oceľ s vynikajúcou odolnosťou proti korózii spôsobenej chloridmi, štrbinovou koróziou a kyslým procesným prostredím, 317LMN – austenitická nehrdzavejúca oceľ s vysokým obsahom molybdénu – môže byť pre váš projekt ideálnou voľbou. S obsahom približne 4 % – 5 % molybdénu a optimalizovaným prídavkom dusíka je 317LMN špeciálne navrhnutý pre náročné aplikácie v chemickom spracovaní, odsírovaní spalín (FGD), výrobe celulózy a papiera a rôznych iných priemyselných odvetviach.
Čo je nehrdzavejúca oceľ 317LMN?
317LMN je nízkouhlíková austenitická nehrdzavejúca oceľ legovaná dusíkom obsahujúca chróm, nikel a relatívne vysoký obsah molybdénu. V porovnaní s konvenčnými 304L a 316L jeho vyšší obsah molybdénu vo všeobecnosti zlepšuje odolnosť voči lokalizovanej korózii v prostrediach s obsahom chloridov a určitých kyslých procesných prúdoch. Dusík prispieva k pevnosti a pomáha zlepšovať odolnosť proti bodovej korózii.
„L“ označuje triedu s nízkym obsahom uhlíka, ktorá pomáha znižovať riziko senzibilizácie a medzikryštalickej korózie spojenej so zváraním a inými tepelnými procesmi. „M“ označuje zvýšený obsah molybdénu, zatiaľ čo „N“ označuje zliatinu dusíka.
Aké sú hlavné rozdiely medzi 317L a 317LMN?
317L a 317LMN sú nízkouhlíkové austenitické nehrdzavejúce ocele. 317L obsahuje 3,0–4,0 % Mo, zatiaľ čo 317LMN pridáva dusík v množstve 0,10–0,22 % a zachováva 4,0–5,0 % molybdénu. Vyššie Mo a N zvyšujú jeho hodnotu PREN, čím zlepšujú odolnosť proti jamkovej korózii a pevnosť v ťahu. Funguje lepšie v ťažkom chloridovom a kyslom prostredí, hoci stojí viac ako štandardný 317L.
Špecifikácie nehrdzavejúcej ocele 317LMN
|
Položka |
Špecifikácia |
|---|---|
|
Trieda nehrdzavejúcej ocele |
317LMN |
|
Číslo UNS |
S31726 |
|
Typ materiálu |
Austenitická nehrdzavejúca oceľ s vysokým obsahom molybdénu |
|
EN Ekvivalent |
1.4439 / X2CrNiMoN17-13-5 (bežne uvádzaný ekvivalent) |
|
Produktový štandard |
ASTM A240 / ASME SA-240 pre dosky, plechy a pásy |
|
Mikroštruktúra |
austenitické |
|
Dodacia podmienka |
Roztok žíhaný, podlieha špecifikácii produktu |
Chemické zloženie nehrdzavejúcej ocele 317LMN
Chemické zloženie, hmotn. % - UNS S31726 / referencia ASTM A240
|
Prvok |
minimum (%) |
Maximum (%) |
|---|---|---|
|
uhlík (C) |
- |
0.030 |
|
chróm (Cr) |
17.00 |
20.00 |
|
nikel (Ni) |
13.50 |
17.50 |
|
molybdén (Mo) |
4.00 |
5.00 |
|
dusík (N) |
0.10 |
0.20 |
|
mangán (Mn) |
- |
2.00 |
|
kremík (Si) |
- |
0.75 |
|
fosfor (P) |
- |
0.045 |
|
síra (S) |
- |
0.030 |
|
Železo (Fe) |
Zostatok |
Zostatok |
Mechanické vlastnosti nehrdzavejúcej ocele 317LMN
Referenčné minimálne požiadavky na platne, dosky a pásy podľa ASTM A240
|
Nehnuteľnosť |
Požiadavka |
|---|---|
|
Pevnosť v ťahu |
Väčšie alebo rovné 550 MPa |
|
0,2 % medza klzu |
Väčšie alebo rovné 240 MPa |
|
Predĺženie |
Väčšie alebo rovné 40 % |
|
Tvrdosť podľa Rockwella |
Menšie alebo rovné 96 HRB |
|
Tvrdosť podľa Brinella |
Menšie alebo rovné 223 HBW, ak je to špecifikované v referenčných údajoch |
Fyzikálne vlastnosti nehrdzavejúcej ocele 317LMN
|
Nehnuteľnosť |
Typická hodnota |
|---|---|
|
Hustota |
8,00 g/cm³ |
|
Modul pružnosti |
Približne 195 GPa |
|
Tepelná vodivosť |
Približne 14,6 W/(m·K) |
|
Stredný koeficient tepelnej rozťažnosti |
Približne 16,5 × 10⁻⁶ /K |
|
Elektrický odpor |
Približne 0,79 μΩ·m |
Odolnosť proti korózii z nehrdzavejúcej ocele 317LMN
317LMN je austenitická nehrdzavejúca oceľ legovaná dusíkom s nízkym obsahom uhlíka a vysokým obsahom molybdénu so 4,0 – 5,0 % Mo a 0,10 – 0,22 % N. Jej zvýšená hodnota PREN výrazne zvyšuje odolnosť proti bodovej a štrbinovej korózii v médiách obsahujúcich chlorid, síru a kyselinu fosforečnú. Prekonáva 317L a 316L, vhodný pre drsné chemické prostredie, celulózové a pobrežné procesy.
Pevnosť nehrdzavejúcej ocele 317LMN
317LMN získava zvýšenú pevnosť vďaka spevneniu tuhým roztokom dusíka. V podmienkach rozpúšťacieho žíhania dosahuje jeho minimum Rp0,2 240 MPa a Rm Väčšie alebo rovné 550 MPa, vyššie ako štandardné 317L. Dusík tiež zachováva ťažnosť, na rozdiel od kalenia za studena. Zachováva stabilné mechanické vlastnosti pri miernych teplotách pre tlakové zariadenia odolné voči korózii.
Zvárateľnosť nehrdzavejúcej ocele 317LMN
317LMN sa vyznačuje dobrou zvárateľnosťou ako austenitická trieda s nízkym obsahom uhlíka. Jeho nízky obsah uhlíka (menší alebo rovný 0,03 %) obmedzuje zrážanie medzikryštalických karbidov. Použiteľné sú GTAW, GMAW a SMAW; sú potrebné zodpovedajúce vysoko Mo, dusík obsahujúce prídavné kovy. Odporúča sa nízky tepelný príkon, aby sa predišlo segregácii nitridov, a úprava roztokom po zváraní nie je pre väčšinu služieb povinná.
Je nehrdzavejúca oceľ 317LMN magnetická?
317LMN je plne austenitická nehrdzavejúca oceľ a normálne nemagnetická v žíhanom stave. Mierne slabý magnetizmus sa môže objaviť po ťažkom spracovaní za studena v dôsledku obmedzenej transformácie martenzitu. Nie je feromagnetický ako feritické alebo martenzitické nehrdzavejúce ocele, čím sa odlišuje od radu 410, 420 a 431.
Aplikácie z nehrdzavejúcej ocele 317LMN
Vďaka svojmu výnimočnému výkonu vo vysoko korozívnych chemických prostrediach sa 317LMN často používa v nasledujúcich oblastiach:
• Chemické a petrochemické spracovanie: Manipulácia s korozívnymi kyselinami a rôznymi zmiešanými chemickými médiami.
• Odsírenie spalín (FGD): Systémy na kontrolu znečistenia a práčky.
• Celulózový a papierenský priemysel: Bieliace zariadenia a spracovanie buničiny.
• Farmaceutické a textilné zariadenia: Výrobné procesy vyžadujúce vysokú čistotu alebo zahŕňajúce silné chemické látky.
Výrobca nehrdzavejúcej ocele 317LMN
GNEE môže dodať nehrdzavejúcu oceľ 317LMN (UNS S31726) v rôznych formách, vrátane dosiek, plechov, zvitkov a pásov. Dostupnosť iných foriem produktov podlieha potvrdeniu na základe výrobných možností mlyna a špecifických požiadaviek.



Čo sa týka doručenia, tovar, ktorý je momentálne na sklade, môžeme vo všeobecnosti odoslať do približne 7 dní. Zákazkové objednávky si zvyčajne vyžadujú 30 – 50 dní, pričom presný čas dodania závisí od stavu zásob, rozmerov produktu, harmonogramov výroby mlynov a požiadaviek na kontrolu. Tieto časové rámce sú len orientačné a nepredstavujú záväzný záväzok dodania zo strany GNEE.
Pred potvrdením objednávky môže GNEE objasniť dostupné špecifikácie, povrchové úpravy, možnosti exportného balenia, certifikáty materiálových testov (MTC), sledovateľnosť tepelných čísel a kontrolné opatrenia tretích strán. Ak chcete získať presnú cenovú ponuku a dodací čas, uveďte podrobnosti týkajúce sa požadovaného tvaru produktu, hrúbky alebo rozmerov, množstva, príslušných noriem, požiadaviek na certifikáciu a cieľového portu.








