Domov - Vedomosti - Podrobnosti

Nerezová oceľ 440A vs. 440B vs. 440C: tvrdosť

Ak získavate nehrdzavejúcu oceľ na nože, rezné nástroje, presné komponenty, časti ventilov alebo ložiská, výber vhodnej tvrdosti je rozhodujúci pre zabezpečenie výkonu a životnosti produktu. AISI 440A, 440B a 440C sú martenzitické nehrdzavejúce ocele s vysokým obsahom uhlíka, ktoré možno vytvrdiť tepelným spracovaním. Zatiaľ čo všetky tri druhy obsahujú približne 16 % – 18 % chrómu, ich rôzny obsah uhlíka ovplyvňuje tvrdosť, odolnosť proti opotrebovaniu, húževnatosť a odolnosť proti korózii, ktorú môže materiál dosiahnuť.

 

 AISI 440A Round Bar

Aká je tvrdosť AISI 440A?

AISI 440A je martenzitická nehrdzavejúca oceľ s 0,60–0,75 % uhlíka. Pri štandardnom vákuovom tepelnom spracovaní sa jeho typická kalená tvrdosť pohybuje od 55 do 58 HRC. Vyznačuje sa nižším napätím pri kalení a menším rizikom deformácie v porovnaní s 440B a 440C. Zachováva si slušnú odolnosť proti korózii, ideálne pre bežné príbory a ľahko opotrebiteľné časti, ktoré nevyžadujú extrémnu tvrdosť.

Aká je tvrdosť AISI 440B?

AISI 440B obsahuje 0,75–0,95 % uhlíka, viac ako 440A. Po správnom vákuovom kalení a popúšťaní bežne dosahuje HRC 57–60. Vyšší uhlík zvyšuje odolnosť proti opotrebovaniu, ale zvyšuje možnosť deformácie tepelným spracovaním. Je to vyvážená možnosť pre nože strednej triedy a mechanické komponenty, pričom mierne korózne vlastnosti sa vymieňajú za vyššiu tvrdosť ako 440A.

AISI 440B Round Bar
AISI 440C Round Bar

Aká je tvrdosť AISI 440C?

AISI 440C má 0,95–1,20 % uhlíka, čo je najviac spomedzi všetkých troch. Presné vákuové tepelné spracovanie poskytuje HRC 59–62 a môže sa dotýkať HRC 63 s prísnou kontrolou temperovania. Ponúka vynikajúcu odolnosť voči opotrebovaniu pre prémiové nože a ložiská. Hlavnou nevýhodou je vysoká tendencia k deformácii po kalení, ktorá vyžaduje sploštenie a obojstranné leštenie pre finálne hotové polotovary nožov.

 

Nerezová oceľ 440A vs. 440B vs. 440C: ekvivalentné triedy

Ekvivalentné známky • 440A: AISI 440A, UNS S44002, 1.4109, X70CrMo15, SUS440A
• 440B: AISI 440B, UNS S44003, 1.4112, X90CrMoV18, SUS440B
• 440C: AISI 440C, UNS S44004, 1.4125, X105CrMo17, SUS440C

 

Nerezová oceľ 440A vs. 440B vs. 440C:Tvrdosť

Nasledujúca tabuľka sumarizuje bežne publikované hodnoty tvrdosti pre tieto tri stupne. Použite ho ako sprievodcu predbežným výberom; potvrdiť akceptačné limity voči formuláru objednaného produktu, štandardu, dodacím podmienkam a špecifikácii nákupu.

Nehnuteľnosť Nerezová oceľ 440A Nerezová oceľ 440B Nerezová oceľ 440C
označenie UNS S44002 S44003 S44004
Obsah uhlíka (hmotn. %) 0.60–0.75 0.75–0.95 0.95–1.20
Obsah chrómu (hmotn. %) 16–18 16–18 16–18
Typická referencia žíhanej tvrdosti Až približne 255 HBW* Až približne 255 HBW* Až približne 269 HBW*
Približná maximálna tvrdosť po vhodnom tepelnom spracovaní 56 HRC 58 HRC 60 HRC
Relatívna odolnosť proti opotrebovaniu Dobre Vyššie Najvyššia z troch v typických kalených podmienkach
Typické aplikácie Čepele nožov, rezné nástroje, chirurgické nástroje Rezné nástroje, komponenty odolné voči opotrebovaniu Presné ložiská, časti ventilov, rezné nástroje s vysokým opotrebovaním

 

440A Vs. 440B Vs. 440C Stainless Steel:Hardness 

 

Prečo má 440C vyššiu tvrdosť ako 440A a 440B?

Hlavným rozdielom je obsah uhlíka. Tieto tri druhy majú vo všeobecnosti podobné rozsahy chrómu, ale ich obsah uhlíka sa postupne zvyšuje od 440 A do 440 C.

stupeň Karbónový rozsah Vplyv na tvrdnutie
440A 0.60–0.75% Podporuje vysokú tvrdosť a vo všeobecnosti si zachováva lepšiu rovnováhu húževnatosti a odolnosti voči korózii
440B 0.75–0.95% Poskytuje vyššiu dosiahnuteľnú tvrdosť ako 440A za porovnateľných vhodných podmienok spracovania
440C 0.95–1.20% Podporuje najvyššiu dosiahnuteľnú tvrdosť a odolnosť voči opotrebovaniu zo všetkých troch tried

 

440A vs. 440B vs. 440C Stainless Steel: Carbon Content

Nerezová oceľ 440A vs. 440B vs. 440C: Tepelné spracovanie

Proces tepelného spracovania Nerezová oceľ 440A / 440B Nerezová oceľ 440C
Úplné žíhanie 800–900 stupňov (1472–1652 stupňov F), pec ochladiť na približne 600 stupňov (1112 stupňov F), potom ochladiť vzduchom 800–850 stupňov (1472–1562 stupňov F), po ktorých nasleduje riadené chladenie pece a chladenie vzduchom, ako je špecifikované postupom tepelného spracovania
Kalenie (austenitizácia) 1010–1050 stupňov (1850–1922 stupňov F), po ktorom nasleduje ochladenie oleja alebo vzduchové chladenie, v závislosti od veľkosti sekcie a kvalifikovaného postupu 1010–1065 stupňov (1850–1949 stupňov F); pre hrubšie časti môže byť potrebné kalenie oleja v závislosti od rozmerov a kvalifikovaného postupu
Temperovanie 150 – 370 stupňov (302 – 698 stupňov F) 150–370 stupňov (302–698 stupňov F); vyhnite sa rozsahu 425–565 stupňov (797–1049 stupňov F), kde sa môže vyskytnúť znížená odolnosť proti korózii a húževnatosť, v závislosti od konkrétneho cyklu tepelného spracovania
Orientačná tvrdosť po temperovaní Pri 150 stupňoch: približne 58 HRC; pri 370 stupňoch: približne 48 HRC Pri 150 stupňoch: približne 60 HRC; pri 370 stupňoch: približne 50 HRC

Dôležité:Teploty a hodnoty tvrdosti uvedené vyššie sú orientačné referenčné hodnoty spracovania, nie univerzálne akceptačné limity. Skutočné výsledky závisia od presnej triedy, chemického zloženia, hrúbky prierezu, spôsobu kalenia, času temperovania a príslušnej špecifikácie materiálu. Kupujúci by mali pred zadaním objednávky požadovať od dodávateľa alebo poskytovateľa tepelného spracovania potvrdenie kvalifikovaného postupu a dosiahnuteľného rozsahu tvrdosti.

 

Nerezová oceľ 440A vs. 440B vs. 440C: Ako si vybrať?

Aplikácia Odporúčaný stupeň Požiadavka na tvrdosť kľúča
Presné ložiská (ABEC-5 a vyššie) 440C 60-62 HRC
Chirurgické nástroje / chirurgické čepele 440C 58-60 HRC
Vnútorné časti ventilov (aplikácie API 6A) 440B 55 – 58 HRC
Potravinárske nože / kuchynské nože 440A alebo 440B 54-58 HRC
Spojovacie prvky pre námorný / chemický priemysel 440A Žíhaný stav alebo Menší alebo rovný 56 HRC, podľa špecifikácie
Obežné kolesá čerpadiel / valce valcovne 440B 56-58 HRC
Aplikácie s vysokým nárazom (kladivá, sekáče) 440A 50–54 HRC, podlieha validácii tepelného spracovania

Technická poznámka:Tieto odporúčania sú usmerneniami predbežného výberu, nie univerzálnymi návrhovými limitmi. Skutočné požiadavky na tvrdosť závisia od geometrie súčiastky, zaťaženia, tepelného spracovania a určujúcej špecifikácie produktu alebo odvetvia. Klasifikácia ABEC definuje presnosť rozmerov a chodu ložísk, nie univerzálnu požiadavku na tvrdosť 60–62 HRC. Pre komponenty ventilov API 6A a námorné alebo chemické upevňovacie prvky si pred špecifikovaním triedy overte príslušné požiadavky na materiál, tvrdosť, kyslosť a koróziu.

Kontaktujte teraz

 

440A 440B 440C tyč z nehrdzavejúcej ocele Predám

GNEE dodáva tyče z nehrdzavejúcej ocele 440A, 440B a 440C, ktoré sa široko používajú pri výrobe nožov, presných ložísk, rezných nástrojov, komponentov ventilov a priemyselných dielov odolných voči opotrebovaniu. Môžeme prispôsobiť špecifikácie vašim požiadavkám projektu, vrátane priemeru tyče, dĺžky, povrchovej úpravy, stavu žíhania alebo tepelného spracovania a požadovanej úrovne tvrdosti.

 

Špecifikácie a podmienky dodávky

Parameter Podrobnosti špecifikácie
Platné normy ASTM A276, ASTM A479, ASTM A582, EN 10088-3, JIS G4303, DIN 17440
Dodacia podmienka • Žíhané (mäkké): HBW menšie alebo rovné 269 (štandardné komerčné podmienky pre obrábanie)
• Kalené a temperované (Q+T): Vlastná tvrdosť na požiadanie
Povrchová úprava • Čierna (valcovaná za tepla/kovaná)
• Lúpané / hrubo sústružené
• Bezhroté brúsenie (leštené)
• Ťahané za studena (svetlé)
Rozmerová tolerancia • Valcované/kované za tepla: ASTM A484, DIN 7527
• Studená povrchová úprava/brúsenie: ISO h8, h9, h11 alebo vlastné
Testovanie kvality Mill Test Certificate (EN 10204 3.1), Ultrasonic Test (SEP 1921 / ASTM A388), PMI Test

 

Dostupné formy produktov a rozsah veľkostí

Formulár produktu Výrobný proces Rozsah veľkostí (metrický) Rozsah veľkostí (imperiálne) Dĺžka
Okrúhla lišta Valcované za tepla / kované Priemer{0} mm – 450 mm Priemer. 0.39 – 17,7" 3 000 – 6 000 mm / Vlastné
Okrúhla lišta (svetlá) Ťahané za studena / lúpané / mleté Priemer{0} mm – 100 mm Priemer. 0.08 – 3,94" 2 000 – 4 000 mm / Pevné
Flat Bar / Plate Bar Valcované za tepla / rezané / kované Hrúbka: 5 – 120 mm
Šírka: 20 – 600 mm
Hrúbka: 0,2" – 4,7"
Šírka: 0,8" – 23,6"
2 000 – 6 000 mm / Vlastné
Štvorcový bar Valcované za tepla / ťahané za studena / kované 10 × 10 mm – 200 × 200 mm 0.39" × 0.39" – 7.87" × 7.87" 3 000 – 6 000 mm
Šesťhranná tyč Kreslené za studena Šesťhranný 6 mm – 65 mm Šesťhranný 0,23" – 2,56" 3 000 – 4 000 mm
440C Stainless Steel Round Bar
Kruhová tyč z nehrdzavejúcej ocele 440C
440C Stainless Steel Hexagonal Bar
Šesťhranná tyč z nehrdzavejúcej ocele 440C
440C Stainless Steel Flat Bar
Plochá tyč z nehrdzavejúcej ocele 440C
440C Stainless Steel Square Bar
Štvorcová tyč z nehrdzavejúcej ocele 440C

Kontaktujte GNEE so svojimi požiadavkami – špecifikujte triedu ocele, priemer, množstvo a rozsah tvrdosti – a my vám poskytneme prispôsobenú cenovú ponuku.

Požiadajte o cenovú ponuku

 

FAQ

Otázka: 440 A vs. 440B vs. 440C: Ktorý má najlepšiu odolnosť proti korózii?
Odpoveď: 440A má najlepšiu odolnosť proti korózii, nasleduje 440B, pričom 440C je najslabšia. 440C má najvyšší obsah uhlíka; značné množstvo chrómu sa spotrebuje na tvorbu karbidov, pričom v matrici zostáva menej "voľného" chrómu, aby sa zabezpečila odolnosť proti korózii. Naopak, 440A má najnižší obsah uhlíka, čo umožňuje, aby v matrici zostalo viac voľného chrómu, čo vedie k neporušenejšej pasivačnej vrstve, ktorá poskytuje vynikajúcu odolnosť proti hrdzi.

 

Otázka: 440A vs.. 440B vs
A: 440A > 440B > 440C.
440A má najvyššiu húževnatosť; je menej náchylný na lámanie alebo vylamovanie hrán. Pri náraze je pravdepodobnejšie, že dôjde k menšiemu odvaleniu hrán (deformácii), ako k prasknutiu.
Vďaka tvorbe veľkého objemu hrubých karbidov chrómu je 440C najkrehkejší. V podmienkach silného nárazu – ako je ťažké sekanie alebo intenzívne nárazové zaťaženie – je jeho hrana relatívne náchylná na mikroodštiepenie.

 

Otázka: Sú nehrdzavejúce ocele série 440 magnetické?
Odpoveď: Áno, 440A, 440B a 440C sú silne magnetické za všetkých podmienok.
Patria do rodiny martenzitických nehrdzavejúcich ocelí (na rozdiel od austenitických nehrdzavejúcich ocelí ako 304 alebo 316, ktoré sú nemagnetické). Či už v žíhanom stave (feritická matrica) alebo v ochladenom stave (martenzitická štruktúra), sú to feromagnetické materiály.

 

Otázka: Prečo sa často odporúča „kryogénne ošetrenie“ počas tepelného spracovania pri 440 °C?
Odpoveď: Kvôli vysokému obsahu uhlíka a zliatin si 440C často po kalení zachováva značné množstvo netransformovaného austenitu. Tento zvyškový austenit môže viesť k nižšej tvrdosti ako sa očakávalo a môže časom spôsobiť rozmerovú nestabilitu (deformovanie alebo deformáciu). Pomocou kryogénneho spracovania pri teplotách v rozsahu od -70 stupňov do -196 stupňov je možné zadržaný austenit premeniť na martenzit v najväčšom možnom rozsahu, čím sa dosiahne maximálna tvrdosť a rozmerová stálosť.

Zaslať požiadavku

Tiež sa vám môže páčiť