Domov - Vedomosti - Podrobnosti

317LMN vs. 317L vs. 316L: Kľúčové rozdiely

Ak hľadáte nehrdzavejúcu oceľ na chemické spracovanie, roztoky obsahujúce chloridy, zariadenia na odsírenie spalín (FGD) alebo iné korozívne priemyselné prostredia, výber medzi nehrdzavejúcou oceľou 317LMN, 317L a 316L môže ovplyvniť životnosť zariadenia, náklady na údržbu a spoľahlivosť projektu.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Key Differences

 317LMN Stainless Steel

Čo je nehrdzavejúca oceľ 317LMN?

317LMN (UNS S31726) je nízkouhlíková austenitická nehrdzavejúca oceľ s vysokým obsahom molybdénu a dusíkom so 4,0–5,0 % Mo a 0,10–0,22 % N. Jej hodnota PREN je výrazne vyššia ako 317L. Poskytuje vynikajúcu odolnosť proti jamkovej a štrbinovej korózii v chloridovom a kyslom prostredí. Je široko používaný v zariadeniach na spracovanie buničiny, chemickom spracovaní a pobrežných zariadeniach, kde štandard 317L nemôže spĺňať antikorózne požiadavky.

Čo je nehrdzavejúca oceľ 317L?

317L (UNS S31703) je nízkouhlíková molybdénová austenitická nehrdzavejúca oceľ s 3,0–4,0 % Mo a C menšími alebo rovnými 0,03 %. Ponúka lepšiu odolnosť proti chloridovej korózii ako 316L a zabraňuje medzikryštalickej korózii po zváraní bez žíhania po rozpúšťaní. Vyberá sa pre mierne korozívne chemické prúdy, zariadenia na bielenie papiera a systémy mokrého spracovania so strednou prémiou nad 316 l.

317L Stainless Steel
316L Stainless Steel pipe

Čo je nehrdzavejúca oceľ 316L?

316L (UNS S31603) je bežná nízkouhlíková austenitická nehrdzavejúca oceľ obsahujúca molybdén, ktorá obsahuje 2,0 % – 3,0 % molybdénu (Mo) a menej alebo rovných 0,03 % uhlíka (C). Táto trieda ponúka vynikajúcu odolnosť proti medzikryštalickej korózii po zváraní a výnimočne dobre funguje v prostrediach obsahujúcich chloridy alebo slabé kyseliny. Slúži ako základný materiál pre aplikácie v námornom a chemickom priemysle, vrátane potrubí, skladovacích nádrží a armatúr.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Kľúčové rozdiely

316L, 317L a 317LMN sú všetky nízkouhlíkové austenitické nehrdzavejúce ocele s postupne vyšším obsahom molybdénu (Mo) a dusíka (N). Konkrétne 316L obsahuje 2,0 % – 3,0 % molybdénu; 317L obsahuje 3,0 % – 4,0 % molybdénu; a 317LMN obsahuje 4,0 % – 5,0 % molybdénu spolu s 0,10 % – 0,22 % dusíka. 316L je vhodný na všeobecné použitie; 317L je vhodný pre stredne korozívne prostredie; a 317LMN je určený na použitie v podmienkach ťažkej chemickej korózie.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Porovnanie chemického zloženia (hmotn. %)

Stupeň zliatiny

UNS

EN norma

uhlík (C)

chróm (Cr)

nikel (Ni)

molybdén (Mo)

dusík (N)

Rozsah PREN*

316L

S31603

1.4404

Menšie alebo rovné 0,030

16.00–18.00

10.00–14.00

2.00–2.50

Menšie alebo rovné 0,10

23–25

317L

S31703

1.4438

Menšie alebo rovné 0,030

18.00–20.00

11.00–15.00

3.00–4.00

Menšie alebo rovné 0,10

29–33

317LMN

S31726

1.4439

Menšie alebo rovné 0,030

17.00–20.00

13.50–17.50

4.00–5.00

0.10–0.22

36–40+

* PREN (ekvivalentné číslo odolnosti proti pittingu) sa bežne odhaduje pomocou nasledujúceho vzorca:

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Mechanické vlastnosti (minimálne hodnoty)

Mechanická vlastnosť

316L (UNS S31603)

317L (UNS S31703)

317LMN (UNS S31726)

Pevnosť v ťahu (Rm)

Väčšie alebo rovné 485 MPa (70 ksi)

Väčšie alebo rovné 515 MPa (75 ksi)

Väčšie alebo rovné 650 MPa (94 ksi)

0,2 % medza klzu (Rp0,2)

Väčšie alebo rovné 170 MPa (25 ksi)

Väčšie alebo rovné 205 MPa (30 ksi)

Väčšie alebo rovné 295 MPa (43 ksi)

Predĺženie (A5)

Väčšie alebo rovné 40 %

Väčšie alebo rovné 35 %

Väčšie alebo rovné 35 %

Tvrdosť (maximálna)

217 HBW / 95 HRB

217 HBW / 95 HRB

250 HBW / 100 HRB

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Odolnosť proti korózii

316L obsahuje 2,0 – 3,0 % Mo so strednou odolnosťou voči chloridom. 317L zvyšuje obsah molybdénu na 3,0 – 4,0 % pre zlepšenie výkonu bodovej a štrbinovej korózie. 317LMN obsahuje 4,0 – 5,0 % Mo plus 0,10 – 0,22 % dusíka, čím poskytuje najvyššiu hodnotu PREN spomedzi týchto troch. Prevyšuje ostatné dva v horúcich zriedených kyselinách, procesných kvapalinách bohatých na chloridy a v prostrediach na bielenie buničiny. Všetky tri nízkouhlíkové triedy odolávajú medzikryštalickej korózii po zváraní.

General Corrosion Resistance
Všeobecná odolnosť proti korózii
Threshold Chloride Concentration (ppm)
Prahová koncentrácia chloridu (ppm)

 

Localized Resistance. Crevice corrosion
Lokalizovaný odpor. Štrbinová korózia
Fatigue Corrosion Resistance
Únavová odolnosť proti korózii

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Sila

V podmienkach rozpúšťacieho žíhania má 316L minimálne Rp0,2 170 MPa a Rm 485 MPa. 317L dosahuje Rp0,2 Väčšie alebo rovné 205 MPa, Rm Väčšie alebo rovné 515 MPa. Spevnenie tuhého roztoku dusíka robí 317LMN najsilnejším, s Rp0,2 väčším alebo rovným 240 MPa a Rm väčším alebo rovným 550 MPa. Dusík zvyšuje medzu klzu bez obetovania ťažnosti. Táto výhoda umožňuje dizajn tenších stien pre tlakové nádoby a procesné zariadenia v korozívnej prevádzke.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Zvárateľnosť

Všetky tri sú nízkouhlíkové austenitické nehrdzavejúce ocele s dobrou zvárateľnosťou, C Menej ako alebo rovné 0,03 % na zabránenie medzikryštalickej korózii. 316L je najjednoduchšie zvárať so štandardným zodpovedajúcim plnivom. 317L vyžaduje spotrebný materiál s vysokým obsahom molybdénu. 317LMN tiež potrebuje kov s obsahom dusíka a regulovaný vstup tepla s vysokým obsahom Mo. Rozpúšťacie žíhanie po zváraní je vo väčšine prevádzkových podmienok pre všetky druhy vo všeobecnosti zbytočné.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Náklady

316L je najhospodárnejšia možnosť s najnižším príplatkom za zliatinu. 317L stojí viac vďaka vyššiemu obsahu molybdénu 3,0 – 4,0 %. 317LMN má najvyššiu cenu, pretože obsahuje extra molybdén a prvky legujúce dusík. Cenový rozdiel sa mení v závislosti od globálnych fluktuácií trhu s molybdénom a niklom, formy produktu, veľkosti, povrchovej úpravy a certifikačných požiadaviek, ako napríklad EN 10204 3.1.

 

317LMN vs. 317L vs. 316L: Ako si vybrať?

Vyberte 316L pre všeobecnú koróziu, sladkú vodu a mierne chloridové prostredie, aby ste mali pod kontrolou náklady. Vyberte si 317L pre miernu expozíciu kyselinám a chloridom, kde 316L zlyhá. Vyberte si 317LMN pre ťažké korozívne podmienky vrátane bieliacich liniek, horúcej kyseliny fosforečnej a procesných médií s vysokým obsahom chloridov. Pred dokončením triedy si overte požiadavky PREN, mechanické konštrukčné zaťaženie a rozpočet, aby ste sa vyhli nadmernej špecifikácii, aby ste znížili zbytočné výdavky.

 

Výrobca rúr z nehrdzavejúcej ocele 317LMN / 317L / 316L

GNEE vám môže pomôcť s vašimi požiadavkami na rúry z nehrdzavejúcej ocele 317LMN (UNS S31726), 317L (UNS S31703) a 316L (UNS S31603), dostupné v bezšvíkových aj zváraných formách (v závislosti od aktuálnych zásob a dostupnosti špecifikácií). Rúry je možné objednať v súlade s normami ako ASTM A312/ASME SA312. Ak chcete poskytnúť presnú cenovú ponuku, uveďte požadovaný vonkajší priemer, hrúbku steny, plán potrubia, dĺžku a požiadavky na konečnú úpravu.

ASTM A312 TP316I316L SMLS pipe
Rúrka ASTM A312 TP316I316L SMLS
ASTM A312 TP317L SMLS pipe
Rúrka ASTM A312 TP317L SMLS

 

Na požiadanie môže GNEE poskytnúť certifikáty materiálových testov (MTC) a sledovateľnosť tepelných čísel. Ponúkame tiež služby vrátane rozmerovej kontroly, pozitívnej identifikácie materiálu (PMI), hydrostatického testovania a kontroly treťou stranou. Pokiaľ ide o dodacie lehoty: štandardné rúry 316L sú vo všeobecnosti dostupné na rýchle dodanie, zatiaľ čo špeciálne druhy zliatin, ako sú 317L a 317LMN, môžu vyžadovať dodatočný čas na výrobu alebo obstarávanie.

316L Stainless Steel Pipe Material Certificate
Certifikát materiálu potrubia z nehrdzavejúcej ocele 316L
317L Stainless Steel Pipe Material Certificate
Certifikát materiálu potrubia z nehrdzavejúcej ocele 317L

Uveďte požadovanú triedu ocele, typ potrubia (bezšvíkové alebo zvárané), vonkajší priemer × hrúbka steny, plán potrubia, množstvo, príslušné normy, požiadavky na kontrolu a cieľový port, aby sme vám mohli pripraviť cenovú ponuku na mieru.

Kontaktujte teraz

Zaslať požiadavku

Tiež sa vám môže páčiť