Aké sú ekvivalentné materiály pre japonskú oceľ 440C?
Zanechajte správu
Ak získavate japonskú nehrdzavejúcu oceľ 440C pre presné ložiská, čepele nožov, komponenty ventilov alebo priemyselné diely odolné voči opotrebovaniu, najpriamejšie označenie, ktoré treba hľadať, je SUS440C podľa japonských priemyselných noriem (JIS). Medzi jeho najbližšie bežne uvádzané medzinárodné náprotivky patria AISI 440C v Spojených štátoch, UNS S44004 a EN 1.4125 / X105CrMo17 v Európe. Čínska trieda 108Cr17 sa tiež bežne uvádza ako zodpovedajúca trieda, hoci presná rovnocennosť sa musí overiť podľa príslušnej čínskej normy.
Čo je japonská oceľ 440C?
440C je martenzitická nehrdzavejúca oceľ s vysokým obsahom uhlíka určená na dosiahnutie vysokej tvrdosti a odolnosti proti opotrebovaniu po vhodnom tepelnom spracovaní. Jeho nominálne chemické zloženie obsahuje približne 0,95–1,20 % uhlíka a 16–18 % chrómu, pričom je prítomný aj molybdén. Vďaka týmto vlastnostiam je vhodný pre komponenty vyžadujúce tvrdý povrch a strednú odolnosť proti korózii.
Aké sú ekvivalentné materiály pre japonskú oceľ 440C?
| Čína GB | Čína Taiwan ISC | CNS | Japonsko JIS | Kórea KS | ASTM | UNS | ISO | DIN EN / DIN | W-Nr. | NF EN / NF | EN | Numerický stupeň |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 108Cr17 (11Cr17), 9Cr18 | S44096 | 440C | SUS 440C | STS 440C | 440C | S44004 | X105CrMo17 A-1b (ISO 683-13-1986) | X105CrMo17 | 1.4125 | Z100CD17 | X105CrMo17 | 1.4125 |
Môže 9Cr18Mo slúžiť ako náhrada za nehrdzavejúcu oceľ 440C?
áno. Vo väčšine priemyselných aplikácií môže byť 9Cr18Mo použitý ako náhrada za 440C. Podľa čínskej normy GB/T 1220 sa 9Cr18Mo vo všeobecnosti považuje za ekvivalent nehrdzavejúcej ocele 440C.
Dôležitý rozdiel: Čínska norma špecifikuje obsah molybdénu (Mo) 0,60 % – 0,80 % (vrátane spodnej hranice), zatiaľ čo norma ASTM (Americká spoločnosť pre testovanie a materiály) pre 440C definuje rozsah molybdénu 0 – 0,75 % bez špecifikovanej spodnej hranice. V dôsledku toho môže mať 9Cr18Mo vyrobený v Číne o niečo vyšší obsah molybdénu ako niektoré šarže 440C, čo by mohlo ovplyvniť jeho odolnosť proti opotrebovaniu a koróziu.
Chemické zloženie : SUS440C vs. AISI 440C vs. EN 1.4125
| Prvok (hmotn. %) | ASTM 440C (S44004) | JIS SUS440C | EN 1.4125 (X105CrMo17) | GB 9Cr18Mo | GOST 95Kh18 |
| C | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.20 | 0.95 – 1.05 |
| Si | Menšie alebo rovné 1,00 | Menšie alebo rovné 1,00 | Menšie alebo rovné 1,00 | Menšie alebo rovné 1,00 | Menšie alebo rovné 0,80 |
| Mn | Menšie alebo rovné 1,00 | Menšie alebo rovné 1,00 | Menšie alebo rovné 1,00 | Menšie alebo rovné 1,00 | Menšie alebo rovné 0,80 |
| P | Menšie alebo rovné 0,040 | Menšie alebo rovné 0,040 | Menšie alebo rovné 0,040 | Menšie alebo rovné 0,035 | Menšie alebo rovné 0,030 |
| S | Menšie alebo rovné 0,030 | Menšie alebo rovné 0,030 | Menšie alebo rovné 0,030 | Menšie alebo rovné 0,030 | Menšie alebo rovné 0,030 |
| Cr | 16.00 – 18.00 | 16.00 – 18.00 | 16.0 – 18.0 | 16.0 – 18.0 | 17.0 – 19.0 |
| Mo | 0.00 – 0.75 | Menšie alebo rovné 0,75 | 0.40 – 0.80 | 0.60 – 0.80 | - |
| Ni | Menšie alebo rovné 1,00 (op.) | Menšie alebo rovné 0,60 | - | - | - |
| V | - | - | - | - | - |
Typické podmienky dodávky a mechanické vlastnosti
|
Dodacia podmienka |
Mechanické vlastnosti tepelne upravených vzoriek |
||||||
|
Rp0,2/(N/mm2) |
Rm/(N/mm2) |
A/% |
Zb/% |
Aku2d/J |
HBW |
HRC |
|
|
Žíhaný stav (800 stupňov -920 stupňov, pomaly chladiť) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Menšie alebo rovné 269 |
/ |
|
Q+T (1010 stupňov -1070 stupňov, olej; 100 stupňov -180 stupňov, rýchlo chladiť) |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
/ |
Väčšie alebo rovné 58 |
|
K dispozícii sú produkty vyrobené podľa iných špecifikácií alebo technických dohôd (ak je to potrebné). |
|||||||
Fyzikálne vlastnosti AISI 440C
| Teplota topenia (stupeň) | Špecifická tepelná kapacita kJ/(kg·K) 0~100 stupňov | Tepelná vodivosť W/(m·K) | Lineárny expanzný koeficient 10⁻⁶/K | Odpor Ω·mm²/m @ 20 stupňov | Modul pružnosti kN/mm² @ 20 stupňov | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 100 stupňov | 500 stupňov | 0 ~ 100 stupňov | 0 ~ 500 stupňov | ||||
| 1371~1482 | 0.46 | 24 | - | 10.2 | 11.7 | 0.6 | 200 |
Aplikácie tyčí z nehrdzavejúcej ocele 440C
Ložiská a komponenty ložísk: Valivé prvky, ložiskové krúžky a presné povrchy odolné voči opotrebovaniu.
Rezné nástroje a čepele: Komponenty vyžadujúce vysokú tvrdosť a vynikajúce udržanie ostria.
Priemyselné stroje: Časti odolné voči opotrebovaniu, presné hriadele a rôzne mechanické komponenty.
Ventily a zariadenia na kontrolu tekutín: Sedlá ventilov, dýzy a ďalšie komponenty vyžadujúce vysokú odolnosť proti opotrebovaniu.
Presné prístroje: Komponenty s prísnymi požiadavkami na rozmerovú presnosť a tvrdosť povrchu.




Spoločné formuláre produktov a normy dodania pre SUS440C
Okrúhle tyče:
Bezhroté brúsené tyče (s toleranciami h7, h8 alebo h9), zvyčajne používané pre presné hriadele a miniatúrne ložiskové krúžky.
Tyče valcované/lúpané za tepla, používané na kovanie alebo obrábanie veľkých komponentov.
Ploché tyče/dosky:
Presné, za studena valcované, žíhané tenké pásy (bežne používané na lisovanie čepelí).
Kované dosky rezané pílou (používané na výrobu mechanických ventilových blokov a vodiacich koľajníc odolných voči opotrebovaniu).
Stav dodávky: Štandardne sa dodáva v sféroidizovanom žíhanom (zmäkčenom) stave s tvrdosťou podľa Brinella (HBW) menšou alebo rovnou 269.



Ak v súčasnosti získavate tento materiál alebo plánujete výrobnú sériu, môžem vám pomôcť nájsť konkrétne tolerancie rozmerov alebo poradiť o krokoch ohrevu, ktoré sú potrebné na dosiahnutie plného potenciálu HRC bez praskania ocele. Na akú konkrétnu aplikáciu komponentov alebo výrobný proces sa zameriavate?
FAQ
Môže nehrdzavejúca oceľ 440C dosiahnuť 60 HRC?
áno. Približne 58–60 HRC je bežný cieľový rozsah pre správne tvrdené 440C. Dosiahnuteľná tvrdosť závisí od kvality materiálu, veľkosti profilu a podmienok tepelného spracovania, preto by v špecifikácii nákupu mala byť uvedená požadovaná hodnota a skúšobná metóda.
Je SUS440C vhodný pre aplikácie s morskou vodou?
Nie automaticky. Hoci SUS440C obsahuje 16–18 % chrómu, jeho martenzitická štruktúra s vysokým obsahom uhlíka ho nerobí imúnnym voči bodovej korózii spôsobenej chloridmi alebo inej korózii. Pri dlhšom vystavení morskej vode posúďte prostredie a zvážte vhodnejšie materiály odolné voči korózii.
Aké dokumenty by som mal požadovať pri kúpe ocele ekvivalentnej 440C?
Vyžiadajte si certifikát o skúške materiálu s chemickou analýzou a sledovateľnosťou tepelného čísla. Zahrňte testovanie tvrdosti, kontrolu rozmerov a akékoľvek dodatočné testovanie alebo kontrolu treťou stranou, ktorú vyžaduje výkres komponentu alebo špecifikácia nákupu.







