Domov - Vedomosti - Podrobnosti

Tabuľka údajov o tvrdosti nehrdzavejúcej ocele 440C

Ak si vyberáte tyče z nehrdzavejúcej ocele AISI 440C pre nože, presné ložiská, komponenty odolné voči opotrebovaniu alebo priemyselné nástroje, tvrdosť je jednou z najdôležitejších špecifikácií nákupu. Ovplyvňuje odolnosť proti opotrebovaniu, retenciu hrán, obrobiteľnosť a odolnosť proti deformácii.

 

AISI 440C je martenzitická nehrdzavejúca oceľ s vysokým obsahom uhlíka obsahujúca približne 0,95–1,20 % uhlíka a 16–18 % chrómu. V žíhanom stave je jeho tvrdosť bežne špecifikovaná na maximálne približne 269 HBW podľa platných noriem pre výrobky. Po vhodnom kalení a popúšťaní môže 440C zvyčajne dosiahnuť okolo 58–60 HRC, pričom niektoré kvalifikované podmienky tepelného spracovania dosahujú približne 60–62 HRC.

 

Aká je maximálna tvrdosť žíhanej nehrdzavejúcej ocele 440C?

Bežne uvádzaný limit je približne 269 HBW pre žíhaný materiál podľa príslušných špecifikácií produktu. Pred použitím tejto hodnoty ako zmluvného akceptačného limitu skontrolujte riadiacu normu a vydanie.

Stav dodávky (pred tepelným spracovaním)

Podmienka Tvrdosť (HBW) Tvrdosť (približne HRC) Obrobiteľnosť
Mäkko žíhané (štandardné) Menší alebo rovný 269 HBW Menšie alebo rovné 28 HRC Štandardné podmienky obrábania (frézovanie, sústruženie, vŕtanie)
Ťahané za studena / kalené ~ 280 – 320 HBW ~ 29 – 34 HRC Vylepšená povrchová úprava, mierne tuhšia

 

Údajový list tvrdosti AISI 440C vs. teplota popúšťania

Skúšobné podmienky: Φ25,4 mm (1") kruhová tyč, austenitizovaná pri 1038 stupňoch (1900° F), kalená v oleji, temperovaná 1 hodinu. Zdroj údajov: Technický list Carpenter Technology 440C, Taylor Special Steels, West Yorkshire Steel.

Teplota temperovania (stupeň) Teplota temperovania (stupeň F) Tvrdosť (HRC) Tvrdosť (HV) Tvrdosť (HBW) Pevnosť v ťahu (MPa) Predĺženie (%) Typická aplikácia
As Quenched - 60 – 62 697 – 756 695 – 750 - - Len interná referencia, nie na priamu službu
150 300 60 697 695 ~2000 <2 Presné ložiská, rezné hrany
165 329 60 697 695 ~2000 <2 Ložiská
180 356 57 – 59 578 – 631 575 – 630 ~1950 2 – 3 Chirurgické nástroje, presné násady
200 392 58 – 59 631 – 650 630 – 650 ~1950 2 – 3 Chirurgické nástroje, tesniace plochy ventilov
250 482 57 631 630 ~1900 3 – 4 Obloženie ventilov, obežné kolesá čerpadla
300 572 56 587 585 ~1850 4 – 5 Pracovné kotúče, opotrebiteľné vložky
315 599 56 – 57 587 – 631 585 – 630 1970 2 Štandardné testovacie podmienky ASTM A276
350 662 52 – 56 516 – 587 515 – 585 ~1700 5 – 7 Vysokopevnostný servis, hriadeľ
425 800 56 ⚠️ 587 585 ~1600 6 – 8 ⚠️ Sekundárna tvrdnúca zóna (neodporúča sa)
500 932 52 – 54 516 – 555 515 – 555 ~1400 8 – 10 Konštrukčné diely s vysokým nárazom
565 1049 48 – 52 458 – 516 455 – 515 ~1200 10 – 12 ⚠️ Odolnosť proti korózii a húževnatosť súčasne klesajú
600 1112 44 – 48 412 – 458 410 – 455 ~1000 12 – 15 Obrobiteľný stav (takmer žíhaný)

 

Tvrdosť vs. Tempering Temperature Curve

info-856-711

 

Vplyv kaliacej teploty na tvrdosť

Teplota austenitizácie (stupeň / stupeň F) Soak Time Uhasiť médium Tvrdosť po ochladení Zachovaná úroveň austenitu
1010 stupňov (1850 stupňov F) 30 – 45 min Olej / vákuový vzduch 59 – 61 HRC Nízka (~5 %)
1040 stupňov (1900 stupňov F) [Štandard] 30 – 45 min Olej / vákuový vzduch 60 – 62 HRC Stredné (~10 – 15 %)
1070 stupňov (1955 stupňov F) 20 – 30 min Olej / vákuový vzduch 58 – 60 HRC (poklesy v dôsledku nadmerného austenitu) High (>20%)
1040 stupňov + mínus nula (-78 stupňov / -108 stupňov F) +2 hodín pod nulou Olej + suchý ľad 62 – 63 HRC Veľmi nízka (<3%)
1040 stupňov + Cryo (-196 stupňov / -320 stupňov F) +2 h tekutého N₂ Olej + kvapalina N₂ 63 – 64 HRC Zanedbateľné (<1%)

 

 Effect Of Quenching Temperature On Hardness

Vplyv veľkosti sekcie na tvrdosť

Veľkosť sekcie Dosiahnuteľná tvrdosť (HRC) pri teplote 150 stupňov Dôvod
Φ10 – Φ25 mm 60 – 62 Plne prekalený, martenzit v celom priereze
Φ25 – Φ50 mm 58 – 60 Jadro začína nedostatočne tvrdnúť
Φ50 – Φ75 mm 55 – 58 Výrazný pokles tvrdosti jadra
Φ75 – Φ100 mm 52 – 56 Bainit / ferit vytvorený v jadre
>Φ100 mm < 52 (Core) vyžaduje sa marking alebo automatické kalenie

Section Size Effect On Hardness

Prevodná tabuľka tvrdosti AISI 440C

Kupujúci sa môžu pri kontrole stretnúť s rôznymi jednotkami tvrdosti (HRC / HV / HBW / HRB). Nižšie je uvedený odkaz na konverziu pre typické hodnoty tvrdosti 440C.

HRC HV (Vickers) HBW (Brinell) HRB Podmienka
40 412 410 92 Horná hranica žíhaného stavu
45 470 468 97 Typický žíhaný stav
50 527 525 - Temperované na strednú teplotu
52 555 553 - Temperované na 350 stupňov
54 587 585 - Temperované na 400 stupňov
56 614 612 - Kalené na 300-315 stupňov
57 631 630 - Temperované na 250 stupňov
58 650 648 - Temperované na 200 stupňov
59 668 666 - Temperované na 180 stupňov
60 697 695 - Temperované na 150 stupňov (štandard)
61 720 718 - Temperované na 150 stupňov (vysoký uhlíkový rozsah)
62 756 754 - Ako kalené / austenitizované pri 1038 stupňoch

 

Porovnanie medzistupňovej tvrdosti 440C vs iné stupne

stupňa Oceľový typ Obsah uhlíka (%) Maximálna tvrdosť (HRC) Typická prevádzková tvrdosť (HRC) Odolnosť proti korózii Húževnatosť Typické aplikácie
440C Martenzitická nehrdzavejúca oceľ 0.95 – 1.20 60 – 62 58 – 60 ★★★☆ ★★☆ Ložiská, rezné nástroje, chirurgické nástroje
440B Martenzitická nehrdzavejúca oceľ 0.75 – 0.95 58 – 60 56 – 58 ★★★★ ★★★ Ventily, pumpy, príbory strednej triedy
440A Martenzitická nehrdzavejúca oceľ 0.60 – 0.75 56 – 58 54 – 56 ★★★★ ★★★★ Spojovacie prvky, námorné komponenty
420 Martenzitická nehrdzavejúca oceľ 0.15 – 0.35 52 – 54 48 – 52 ★★★★ ★★★ Riad, príbory nižšej triedy
410 Martenzitická nehrdzavejúca oceľ 0.15 – 0.30 50 – 52 46 – 50 ★★★★ ★★★★ Lopatky turbín, telesá ventilov
D2 Nástrojová oceľ na prácu za studena 0.90 – 1.00 60 – 62 58 – 61 ★☆☆☆ ★★★ Matrice, lisovacie diely (suchá služba)
A2 Nástrojová oceľ na prácu za studena 0.50 – 0.60 60 – 62 58 – 61 ★☆☆☆ ★★★ Raznice za studena, meradlá
316L Austenitická nehrdzavejúca oceľ 0.03 – 0.08 25 – 30 (HRB) 20 – 25 (HRC) ★★★★★ ★★★★★ Chemický a námorný servis
17-4 PH Zrážacie kalenie Nehrdzavejúca oceľ 0.03 – 0.09 44 – 46 36 – 44 ★★★★ ★★★★ Letectvo, ropa a plyn

 

Vyžiadajte si cenovú ponuku na tyče z nehrdzavejúcej ocele 440C

Potrebujete tyče z nehrdzavejúcej ocele 440C na nože, presné komponenty alebo priemyselné opotrebiteľné diely? Pošlite GNEE požadované rozmery, stav dodávky, cieľovú tvrdosť a množstvo. Tím môže pred zadaním objednávky potvrdiť dostupné možnosti, dokumentáciu, kontrolné opatrenia, balenie a odhadované doručenie.

Kontaktujte teraz

FAQ

Otázka: Aká je maximálna tvrdosť 440C v HRC?
Odpoveď: Po ochladení pri 1038 stupňoch a popúšťaní pri 150 stupňoch môže 440C dosiahnuť 60–62 HRC (približne 697–756 HV). Ide o najvyššiu tvrdosť spomedzi štandardných martenzitických nehrdzavejúcich ocelí, porovnateľnú s tvrdosťou nástrojových ocelí D2 alebo A2.

 

Otázka: Aká je tvrdosť 440C v žíhanom stave?
Odpoveď: Po úplnom žíhaní (ochladenie pece z 845–900 stupňov) je tvrdosť približne 223–255 HBW (približne 20–25 HRC / 92–97 HRB). Tento stav je určený na obrábanie.

 

Otázka: Prečo má môj 440C len 55 HRC namiesto 60 HRC?
A: Possible reasons include: ① The cross-section is too large (>Φ50 mm), čo vedie k nedostatočnému vytvrdnutiu v jadre; ② Teplota kalenia je príliš nízka (<1010 °C); ③ The tempering temperature is too high (>300 stupňov); alebo ④ Rýchlosť chladenia je neadekvátna (vyžaduje sa ochladzovanie oleja; chladenie vzduchom nie je dostatočné). Pre ďalšie riešenie problémov uveďte rozmery prierezu a profil tepelného spracovania.

 

Otázka: Môže 440C prekročiť 62 HRC?
Odpoveď: Nie za štandardných podmienok spracovania. 62 HRC je praktický limit pre olejom kalené 440C. Ak sa vyžaduje vyššia tvrdosť (63+ HRC), mali by ste prejsť na rýchloreznú oceľ D2 (62–64 HRC) alebo M2 (64–66 HRC), hoci tieto materiály nemajú odolnosť proti korózii.

 

Otázka: Existuje významný rozdiel v praktickej aplikácii medzi 440C s tvrdosťou 60 HRC a 58 HRC? Odpoveď: Má významný vplyv na udržanie ostria (pre rezné nástroje ponúka 60 HRC približne o 15–20 % lepšiu odolnosť ako 58 HRC); mierny vplyv na ložiská (rozdiel asi 10 % v kontaktnej únavovej životnosti medzi 60 HRC a 58 HRC); a zanedbateľný vplyv na ventily/čerpadlá (rozdiely nad 56 HRC sú nevýznamné).

 

Otázka: Mal by sa použiť HRC alebo HV na testovanie tvrdosti 440C?
Odpoveď: HRC je štandardná metóda (ASTM E18) a je vhodná pre komponenty s hrúbkou väčšou ako 2 mm. Na malé diely (< 2 mm) or thin-walled components, use the HV 10 scale (Vickers, 10 kgf load) and then convert the result to HRC using a conversion table.

 

Otázka: Znižuje sa tvrdosť 440C v priebehu času po temperovaní (efekt starnutia)?
Odpoveď: Pri popúšťaní medzi 150 – 370 stupňami je tvrdosť 440 C vysoko stabilná a vykazuje zmenu menej ako 1 HRC za 10 rokov pri izbovej teplote. Popúšťanie v rozsahu 425 – 565 stupňov však môže viesť k „oneskorenému mäknutiu“ – postupnému poklesu tvrdosti o 2 – 4 HRC v priebehu týždňov až mesiacov – čo je jeden z dôvodov, prečo sa tento teplotný rozsah neodporúča.

Zaslať požiadavku

Tiež sa vám môže páčiť