Domov - Vedomosti - Podrobnosti

AL-6XN vs. 254 SMO Stainless Steel: Kľúčové rozdiely a sprievodca výberom

Hľadáte nehrdzavejúcu oceľ AL-6XN alebo 254 SMO vhodnú do extrémne korozívnych podmienok? Keď inžinieri a tímy obstarávateľov hľadajú dodávateľov pre potrubia z nehrdzavejúcej ocele AL-6XN alebo 254 SMO (UNS N08367, UNS S31254 alebo 6Mo superaustenitická nehrdzavejúca oceľ), zvyčajne hľadajú materiál, ktorý si udrží výkon v prostrediach, kde štandardná nehrdzavejúca oceľ 304/316L zaostáva.
Mnoho kupujúcich čelí otázke:Čo je lepšie, AL-6XN alebo 254 SMO?
AL-6XN (UNS N08367) aj 254 SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) patria do skupiny superaustenitickej nehrdzavejúcej ocele s obsahom 6 % molybdénu (6Mo). Odpoveď závisí od konkrétneho prostredia aplikácie, teploty, tlakových požiadaviek, korozívnych médií a technických špecifikácií projektu.

 

AL-6XN® (UNS N08367)

Čo je zliatina AL-6XN?

AL-6XN® (UNS N08367) je 6Mo superaustenitická zliatina nehrdzavejúcej ocele špeciálne vyvinutá pre prostredia s extrémnou koróziou chloridmi. Jeho zloženie obsahuje približne 20 % – 22 % chrómu (Cr), 23,5 % – 25,5 % niklu (Ni), 6 % – 7 % molybdénu (Mo) a 0,18 % – 0,25 % dusíka (N), výsledkom čoho je ekvivalentné číslo odolnosti proti bodaniu (PREN) približne 45 alebo vyššie. Vykazuje vynikajúcu odolnosť voči chloridovej jamkovej korózii, štrbinovej korózii a koróznemu praskaniu pod napätím a je široko používaný v systémoch morskej vody, odsoľovacích zariadeniach, pobrežných strojárskych zariadeniach a chemickom spracovateľskom priemysle.

Čo je nehrdzavejúca oceľ 254 SMO?

254 SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) je superaustenitická 6Mo nehrdzavejúca oceľ navrhnutá pre vysoko korozívne prostredie, kde nehrdzavejúca oceľ 316L neposkytuje primeranú ochranu. Má PREN (Pitting Resistance Equivalent Number) presahujúce 42. Vďaka svojej mimoriadnej odolnosti voči chloridovej jamkovej korózii, štrbinovej korózii a korózii morskou vodou je materiál vhodný pre aplikácie, ako je odsoľovanie morskej vody, námorné inžinierstvo, chemické spracovanie, systémy odsírenia spalín (FGD) a výmenníky tepla.

254 SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) pipe
Difference Between AL-6XN And 254 SMO

Aký je hlavný rozdiel medzi AL-6XN a 254 SMO?

Hlavným rozdielom je obsah niklu: AL-6XN obsahuje približne 24 % niklu, zatiaľ čo 254 SMO má približne 18 %. AL-6XN ponúka vyššiu medzu klzu (310 MPa oproti 300 MPa), lepšiu stabilitu austenitu pri vysokých teplotách, vynikajúcu odolnosť proti koróznemu praskaniu pri chloridovom namáhaní a mierne vyššiu PREn (~45-48 oproti ~42,5-43). 254 SMO má vyšší obsah medi (0,5-1,0 % oproti 5 % menej drahému a má nižšiu odolnosť voči kyselinám o 0,4 %) obsah niklu.

Aká je maximálna prevádzková teplota pre AL-6XN a 254 SMO?

Obidva druhy sa môžu používať pri teplotách do približne 300-350 stupňov (570-660 stupňov F) na nepretržitú prevádzku v nekorozívnych alebo mierne korozívnych podmienkach. Avšak v prostrediach s obsahom chloridov je maximálna užitočná teplota oveľa nižšia - zvyčajne pod 120-150 stupňov (250-300 stupňov F) - pretože vyššie teploty urýchľujú korózne praskanie spôsobené chloridom. Pre odolnosť voči oxidácii vo vzduchu sa môžu obidva používať prerušovane až do približne 900 stupňov (1650 stupňov F), ale zriedka sa používajú na aplikácie s vysokoteplotnou oxidáciou. Vyšší obsah niklu v AL-6XN poskytuje o niečo lepšiu stabilitu pri zvýšených teplotách.

 AL-6XN vs.254 SMO :Maximum Service Temperature

 

Ktoré štandardy platia pre AL-6XN a 254 SMO?

Použiteľné normy pre AL-6XN (UNS N08367) zahŕňajú ASTM B688 (doska/plech/pás), ASTM B675/B676 (tyč), ASTM B690 (zvárané potrubie), ASTM B691 (bezšvíkové potrubie) a ASTM A240/A240M. Použiteľné normy pre 254 SMO (UNS S31254) zahŕňajú ASTM A240/A240M (doska/plech/pás), ASTM A276/A479 (tyč), ASTM A312 (bezšvíková rúra), ASTM A358 (zváraná rúra), ASTM A182 F44 (výkovky/príruby).7 európska norma EN55.4

 

AL-6XN vs. 254 SMO Stainless Steel: Chemické zloženie

Prvok AL-6XN (UNS N08367) 254 SMO (UNS S31254)
uhlík (C) Menšie alebo rovné 0,03 % Menšie alebo rovné 0,02 %
mangán (Mn) Menšie alebo rovné 2,0 % Menšie alebo rovné 1,0 %
kremík (Si) Menšie alebo rovné 1,0 % Menej ako alebo rovné 0,8 %
fosfor (P) Menšie alebo rovné 0,04 % Menšie alebo rovné 0,03 %
síra (S) Menšie alebo rovné 0,03 % Menšie alebo rovné 0,01 %
chróm (Cr) 20.0 – 22.0% 19.5 – 20.5%
nikel (Ni) 23.5 – 25.5% 17.5 – 18.5%
molybdén (Mo) 6.0 – 7.0% 6.0 – 6.5%
meď (Cu) Menšie alebo rovné 0,75 % (nominálne ~0,4 %) 0.5 – 1.0%
dusík (N) 0.18 – 0.25% 0.18 – 0.22%

Vzorec PREn:Ekvivalentné číslo odolnosti proti pittingu=%Cr + 3.3 × %Mo + 16 × %N
AL-6XN: ~21 + 3.3×6.5 + 16×0.22 = 21 + 21.45 + 3.52 = ~45.97
254 SMO: ~20 + 3.3×6.25 + 16×0.20 = 20 + 20.625 + 3.2 = ~43.83

 

AL-6XN vs. 254 SMO Nerezová oceľ: mechanické vlastnosti

Vlastnosť (žíhaná, izbová teplota) AL-6XN (N08367) 254 SMO (S31254) 316L (pre referenciu) Testovacia metóda
0,2 % medza klzu (min) 310 MPa (45 ksi) 300 MPa (43 ksi) 170 MPa (25 ksi) ASTM E8 / EN ISO 6892
Pevnosť v ťahu (min) 690 MPa (100 ksi) 650 MPa (94 ksi) 485 MPa (70 ksi) ASTM E8 / EN ISO 6892
Predĺženie (min) 30% 35% 40% ASTM E8
Tvrdosť (max) 100 HRB / 220 HB 96 HRB / 210 HB 95 HRB ASTM E18 / E10
Modul pružnosti ~200 GPa ~196 GPa 193 GPa -
Poissonov pomer ~0.30 ~0.30 0.30 -

 

AL-6XN vs. 254 SMO Nerezová oceľ: fyzikálne vlastnosti

Fyzické vlastnosti AL-6XN 254 SMO
Hustota 8,0 g/cm³ (0,289 lb/in³) 8,0 g/cm³ (0,289 lb/in³)
Rozsah bodu topenia 1370 – 1400 stupňov (2500 – 2550 stupňov F) 1320 – 1390 stupňov (2410 – 2530 stupňov F)
Tepelná expanzia (20-100 stupňov) 15,3 × 10−6/ stupeň 15,2 × 10−6/ stupeň
Tepelná vodivosť (100 stupňov) ~12.5 W/m·K ~13.0 W/m·K
Špecifická tepelná kapacita ~450 J/kg·K ~450 J/kg·K
Elektrický odpor ~0.85 μΩ·m ~0.85 μΩ·m

 

AL-6XN (N08367) vs. 254 SMO (S31254) vs. 316L: Odolnosť proti korózii

Parameter AL-6XN (N08367) 254SMO (S31254) 316L
PREN (Cr + 3.3Mo + 16N) ~44 – 47 ~43 ~24
CPT (kritická teplota pittingu, 3,5 % NaCl) 78 stupňov (172 stupňov F) 50 stupňov (122 stupňov F) ~25 stupňov
CCCT (Crevice Corrosion Temp) 54 stupňov (130 stupňov F) ~35 stupňov (95 stupňov F) ~10 stupňov
Odolnosť Cl-SCC (60 stupňov, 6 % NaCl) Výborne Veľmi dobré Chudák

 

AL-6XN (N08367) Vs. 254 SMO (S31254) Vs. 316L: Corrosion Resistance

 

Sú AL-6XN a 254 SMO magnetické?

Nie, AL-6XN aj 254 SMO sú v podstate nemagnetické v žíhanom stave, s relatívnou magnetickou permeabilitou blízkou 1,0 (zvyčajne μr < 1,01). Je to preto, že oba druhy majú plne austenitickú mikroštruktúru (kryštálová štruktúra FCC), ktorá je nemagnetická. Spracovanie za studena môže vyvolať určitú tvorbu martenzitu a zvýšiť magnetizmus, ale oba druhy majú dostatok niklu a dusíka na udržanie stabilnej austenitickej štruktúry počas väčšiny výrobných operácií.

 

Aké sú náklady na AL-6XN v porovnaní s 254 SMO?

AL-6XN je vo všeobecnosti o 10 – 25 % drahšie ako 254 SMO. Hlavným dôvodom je vyšší obsah niklu v AL-6XN (24 % oproti 18 %) a nikel je jedným z najdrahších legujúcich prvkov v nehrdzavejúcej oceli. Obe triedy sú podstatne drahšie ako štandardné 304 a 316L – zvyčajne 4-7-násobok ceny 316L v závislosti od trhových podmienok. Pretože oba druhy sú silne viazané na ceny niklu a molybdénu, ich náklady kolíšu s komoditnými trhmi.

 

AL-6XN vs 254 SMO: Sprievodca výberom aplikácií

Aplikácia Odporúčaný materiál
Potrubie s morskou vodou na mori AL-6XN / 254 SMO
Zariadenie na odsoľovanie AL-6XN
FGD systémy práčky 254 SMO
Chemické spracovanie 254 SMO / AL-6XN
Námorný výmenník tepla AL-6XN
Všeobecné vybavenie na morskú vodu 254 SMO

Zhrnutie výberu
• Zvoľte AL-6XN, ak váš systém pracuje pri mierne vyšších teplotách (do 800 stupňov F) alebo vyžaduje maximálnu odolnosť voči praskaniu chloridmi a sanitárnej výrobe s vysokou čistotou.
• Vyberte si 254 SMO, ak potrebujete robustnú ochranu proti morskej vode/chloridu s miernym okrajom v špecifických redukčných kyslých prostrediach alebo cenovo výhodnejšiu možnosť 6Mo.
Ak môžete zdieľať svoju prevádzkovú teplotu, zloženie kvapalín (chloridy/kyseliny) a potrebnú formu produktu (rúrka, platňa alebo tvarovky), môžem vám pomôcť vybrať presnú triedu a zvarový prídavný kov.

Kontaktujte teraz

 

AL-6XN / 254 SMO dodávateľov nehrdzavejúcej ocele

GNEE môže poskytnúť produkty 254SMO (UNS S31254 / EN 1.4547) aj AL-6XN (UNS N08367) s plnou sledovateľnosťou vrátane identifikácie čísla tepla, správ o chemickom zložení, mechanického testovania, overenia PMI a podpory inšpekcií tretích strán (SGS/BV/TÜV) podľa požiadaviek projektu.

Schopnosť dodávky

Kategória 254SMO (UNS S31254) AL-6XN (UNS N08367)
Formuláre produktov Bezšvíkové potrubie, zvárané potrubie, rúrka výmenníka tepla, platňa, tyč, príruby, armatúry Bezšvíkové potrubie, zvárané potrubie, doska, tyč, potrubné armatúry
Platné normy ASTM A312 / A213 / A240 / A269; EN 10216-5 ASTM B688 / A312 / A240 / B675
Materiálová certifikácia SK 10204 3.1 / 3.2 Testovanie MTC + PMI SK 10204 3.1 / 3.2 Testovanie MTC + PMI
Skladová dostupnosť Bežne dostupné zásoby (bezšvíkové potrubie: 1/2"–8"; doska: 3–20 mm) Dostupné hlavne na objednávku (Typická dodacia lehota: 45–60 dní)
Dodacia lehota Skladové materiály: 7–15 dní; Výroba na mieru: 30–45 dní Približne 45-60 dní
Zákazkové spracovateľské služby Rezanie, skosenie, ohýbanie rúr, morenie a pasivácia, vnútorné leštenie Rezanie, úkosovanie, morenie a pasivácia
ASTM A312 UNS S31254 Welded Pipe
ASTM A312 UNS S31254 Zvárané potrubie
info-681-648
254SMO potrubie PMI
A240 S31254 No. 1 Stainless Steel Plate, 6 x 1500 x 6000 mm
A240 S31254 č.. 1 Doska z nehrdzavejúcej ocele, 6 x 1500 x 6000 mm
ASTM A312 N08367 stainless steel pipe + waterproof cloth + wooden case packaging
Rúrka z nehrdzavejúcej ocele ASTM A312 N08367 + vodeodolná tkanina + drevené puzdro

Ako získať cenovú ponuku?

Uveďte nasledujúce informácie aGNEE odpovie do 24 hodíns technickou a obchodnou ponukou:

Požadované informácie Príklad
Stupeň materiálu 254SMO / AL-6XN
Formulár produktu Bezšvíkové potrubie / zvárané potrubie / tanierové / potrubné armatúry
Rozmery Φ114,3 × 6,02 mm / Doska 10 × 1500 × 6000 mm
Použiteľná norma ASTM A312 TP31254 / ASTM B688 N08367
Množstvo 30 Tons
Servisné podmienky Morská voda, 60 stupňov, rýchlosť prúdenia 2 m/s
Cieľový prístav Jebel Ali, Spojené arabské emiráty

Ak chcete zabezpečiť presnú cenovú ponuku, vždy, keď je to možné, uveďte prostredie aplikácie, požiadavky na tlak, teplotu a podmienky korózie. GNEE môže odporučiť najvhodnejšiu triedu materiálu, špecifikáciu produktu a požiadavky na kontrolu na základe potrieb vášho projektu.

Získajte cenovú ponuku

 

Zaslať požiadavku

Tiež sa vám môže páčiť